Alpy Julijskie

Łańcuchy górskie Alp Julijskich rozciągają się od Włoch po Słowenię, w której większa ich część została włączona  w obręb Triglavskiego Parku Narodowego – tym samym objęto ją ochroną.

Mimo że Alpy Julijskie nie mogą poszczycić się zbyt dużą wysokością (najwyższy szczyt – Triglav – ma jedynie 2864 m n.p.m.), to ich cechą charakterystyczną są „alpejskie” wysokości poszczególnych ścian, czyli wysokości, które często liczą sobie nawet ponad 1000 metrów, a także wyraźne zjawiska krasowe: jaskinie, wywierzyska, rzeki niknące miedzy skałami itp.

Słoweńskie góry są bardzo dobrze przystosowane pod względem turystycznym – znajduje się tu wiele schronisk i schronów, które zdecydowanie ułatwiają górskie wędrówki, pozwalając zmęczonym wędrowcom odpocząć i nabrać sił na dalszą wspinaczkę. Warto w tum miejscu dodać, że zostało wyznaczonych tu wiele szlaków turystycznych, wśród których każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią trudność trasy – pamiętaj, że najtrudniejsze słoweńskie szlaki w niczym nie ustępują Włoskim Dolomitom!

Jako że atrakcyjność Alp Julijskich jest duża, organizowanych jest coraz więcej wycieczek w te okolice. Są to przede wszystkim wycieczki trekkingowe, skierowane do miłośników górskich wędrówek, którzy lubią aktywnie spędzać swój wolny czas . Decydując się na taki urlop, warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą specjalistyczny sprzęt, m.in.: uprząż, karabinki, wygodne i mocne buty trekkingowi, pętle asekuracyjne, namioty itp. Wybierając się bowiem w słoweńskie góry, warto spędzić na szlakach co najmniej tydzień, a i to będzie zbyt krótko, aby nacieszyć się pięknem tych terenów…

Raz odwiedzając Alpy Julijskie, nie można się w nich nie zakochać, podobnie zresztą jak w we francuskim Paryżu, hiszpańskiej Barcelonie czy słoweńskiej Lublanie.