Ceny paliw i żywności, winiety

Winiety

Jedną z podstawowych spraw podczas przejazdu samochodem po Słowenii jest zakup winiety, którą należy umieścić na samochodzie jeszcze przed wjazdem na drogę, która objęta jest opłatą. Winietę umieszcza się po lewej stronie, wewnątrz szyby samochodowej (z przodu!) – ważne jest to, aby była ona dobrze widoczna, dlatego należy unikać zaciemnionych miejsc na szybie. Ile kosztuje winieta? Wszystko zależy od czasu, który chcemy spędzić w Słowenii. Jeśli wybieramy się wyłącznie na wycieczkę tygodniową (samochodem do 3,5 tony) to koszt winiet wynosi 15 euro, jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, do 1 miesiąca, wtedy cena winiety wynosi 30 euro. Winieta roczna natomiast to koszt 95 euro – obowiązuje od 1 grudnia do 31 stycznia. Inaczej ceny wyglądają w przypadku podróży motocyklem. Winiety w Słowenii można kupić w specjalnie oznaczonych punktach, m.in.: w kioskach, sklepach, na przejściach granicznych oraz na stacjach benzynowych.

Paliwo

Wyposażeni w winietę możemy ruszać na wycieczkę do Słowenii. Warto jednak wcześniej sprawdzić, jakie są ceny paliwa w tym kraju, aby móc się przygotować finansowo. Otóż obecnie, za benzynę 95 oktanową trzeba zapłacić 1,48 euro za litr, natomiast za benzynę 98 oktanową – 1,50 euro. Cena ropy to 1,38 euro, natomiast gazu 0,80 euro.

Wyżywienie

Koszty wyżywienia w Słowenii są dużo niższe niż ma to miejsce w Austrii czy Chorwacji. Tak jak wszędzie, najdroższymi punktami gastronomicznymi są restauracje, które oferują kuchnię miejscową oraz międzynarodową. Restauracje w Słowenii zwane są: gostlinia, gostišče, okrepčevalnica i bife. Jesli chcemy sami ugotować obiad, czy zrobić śniadanie, najlepiej wybrać się na zakupy do supermarketów takich jak: SPar, Mecator czy Noč i Dan – cieszą się one największa popularnością. Podsumowując, ceny żywności są około 10-20 % wyższe w Słowenii niż w Polsce.