Dojazd własny czy autokarem?

Samochodem do Słowenii

Z Polski do Słowenii nie jest daleko – średni czas podróży waha się od 1 do 2 dni (w zależności od ilości postojów orz rozwijanej prędkości). Jeśli chcemy wyjechać z południowej części Polski, to odległość jaką musimy pokonać wynosi około 700 kilometrów. Jeśli jednak chcemy wyjechać ze środkowej części kraju, musimy pomyśleć o noclegu na trasie – jednym z najdogodniejszych miejsc na nocleg jest np. Bratysława (która leży właściwie w połowie trasy). Najkrótsza trasa dojazdowa z Polski do Lublany (a więc słoweńskiej stolicy) wiedzie przez: Cieszyn (gdzie przekraczamy granicę), następnie Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Ljubejl lub Koren i na samym końcu Lublana.

Wybierając dojazd własnym samochodem, należy wyposażyć samochód przez wyjazdem w niezbędne sprzęty, takie jak: trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę, zapasowe żarówki itp. – powinniśmy być bowiem przygotowany na każdą ewentualność.

Przed wyjazdem należy również pomyśleć o zakupie winiet, które są niezbędne podczas podróży drogami krajowymi bez uiszczania dodatkowych opłat. Nie możemy zapomnieć też o dokumentach takich jak: paszport lub dowód osobisty (niezbędne do przekroczenia słoweńskiej granicy), ubezpieczenie zdrowotne z tytułu NFZ (dodatkowa polisa obejmująca koszty leczenia na Słowenii) czy ubezpieczenie OC. Jeśli zamierzamy spędzić w Słowenii więcej niż 3 dni, musimy dokonać tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji…

Autokarem do Słowenii

Podróż autokarem jest zdecydowaniem mniej kłopotliwa niż podróż samochodem, odpada bowiem połowa formalności, jakie trzeba wykonać przed wyjazdem autem. Nie musimy na przykład martwić się o winiety czy o aktualne ubezpieczenie samochodu. Nie musimy znać trasy ani planować postojów. Czasem może się nawet okazać, że dojazd autokarem do Słowenii jest tańszy niż dojazd samochodem, szczególnie jeśli wliczymy w to czas, który musimy przygotować na taką podróż.