Primorska nad Adriatykiem

Primorska to jedna z najpiękniejszych, nadmorskich krain Słowenii. To miejsce łączące w sobie szaloną zabawę i romantyczną idyllę. Obejmuje tereny, które są położone wzdłuż wybrzeża Adriatyku, w związku z czym każdy spędzony tu urlop wiąże się z niesamowitymi widokami i piękną pogodą. Do Primorska należą nie tylko piaszczyste wybrzeża, które zachwycają niesamowitymi widokami, ale także tereny górzyste, w których można przeżyć niejedną przygodę. Wyruszając z Primorska szlakami granicznymi Alp Julijskich, można udać się na niezapomnianą, górską wycieczkę. Natomiast odwiedzając miasta nadmorskie, można wypocząć na ciepłych piaskach plaż…

Warto dodać, że w krainie Primorskiej zlokalizowane są Jaskinie Škocjanskie, czyli jedyne miejsce w Słowenii, które zostało wpisane na światową listę UNESCO. Jaskinie te są najpiękniejszą częścią – słynnego na całym świecie – słoweńskiego Krasu.

Primorska, dzięki swojej nazwie, większości turystów kojarzy się z śródziemnomorskim klimatem małych miasteczek oraz perłami architektury, które można podziwiać na jej terenie.

Kraina ta dzieli się na cztery regiony:

  • Primorska Centralna
  • Kras
  • Słoweńska Istria
  • Dolina Sočy

Każdy z regionów jest miejscem niezwykłym, do którego warto przyjechać, aby spędzić niezapomniane wakacje. I tak na przykład ulubionym miejscem wypoczynku Włochów czy Austriaków jest Słoweńska Istria, choć tak naprawdę całe nadmorskie wybrzeże Słowenii cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z całej Europy, a także samych Słoweńców.

Najpopularniejsze miasta Primorska to m.in. Koper – swą atmosferą nieco przypominający urokliwe, włoskie miasteczka, Portorož – z przepiękną plażą piaszczystą, Piran – z zachwycającą architekturą gotycką oraz Izola – jedna z piękniejszych, słoweńskich wysp.

Jeśli planujesz w najbliższym czasie urlop, nie zapomnij o urokliwej Słowenii,  granicach której czeka na Ciebie wiele niesamowitych miejsc i przygód.