Zabytki i atrakcje Lublany

Stolicą Słowenii jest Lublana (występująca w zasięgu klimatu umiarkowanego, kontynentalnego) – jedno z najpiękniejszych miast „Starego Kontynentu” i niezaprzeczalnie, również jedno z najmniejszych (zamieszkuje je jedynie 266 tysięcy mieszkańców). Złośliwcy powtarzają, że aby przejść całą Lublanę wystarczy wstać o świcie, a do zachodu słońca z pewnością uda się przemierzyć ją wzdłuż i wszerz… Może byłoby to i prawdą, gdyby chodziło wyłącznie o powierzchnię, jednak Lublana to prawdziwa skarbnica zabytków, wśród których trudno jest pominąć choćby jeden element.

Zwiedzanie Lublany warto zacząć od Wzgórza Zamkowego, gdzie z murów zamkowych można zobaczyć niezwykłą panoramę miasta… Zamek, który można dziś oglądać powstał w roku 1511, po wielkim trzęsieniu ziemi, które sprostało z ziemią wcześniejszą budowlę. Obecnie, zamek jest w ciągłej renowacji, w związku z czym wiele interesujących miejsc jest jeszcze zamkniętych – prace jednak zbliżają się ku końcowi, w związku z czym już w krotce będzie można podziwiać zamek w całej jego okazałości. Dziś jednak zwiedzić można: Wieże Zamkową i wały, kaplicę św. Jerzego, gdzie znajdują ciekawe freski oraz Wieżę Pięciokątnej, gdzie można podziwiać zmienne wystawy archeologiczne. Obecnie zamek podzielony jest dwie części, w pierwszej organizowane są śluby i wesela, natomiast druga otwarta jest dla turystów. Warto dodać jeszcze, że w okolicach zamku znajduje się rzeźba (jej autorem jest Stojan Batič) upamiętniająca słoweńskie powstanie chłopskie.

Nie można w pełni poczuć atmosfery Lublany, jeśli nie wstąpi się choćby na chwilę nie wstąpi się na Plac Stary, gdzie wzdłuż ulicy rozciągają się fasady drewnianych sklepików… W Lublanie znajduje się również: Muzeum Narodowe, gdzie można zobaczyć rzymską biżuterię i wyroby szklane, Galeria Narodowa, Słoweńskie Muzeum Etnograficzne oraz Katedra Św. Mikołaja  – ozdobiona freskami Matevza Langusa.